Sekcja tenisa stołowego

Z chwilą reaktywowania działalności sekcji tenisa stołowego w SRKS Start-Unia tj. od lutego 1957 roku kierownictwo i prowadzenie treningów powierzono oddanemu tej dyscyplinie sportu - Ryszardowi Skowrońskiemu. Po dwóch latach pracy i uczestniczenia w różnych imprezach i rozgrywkach został doceniony trud i zapał sekcji. W 1959 roku, dzięki inicjatywie Zarządu SRKS Start-Unia w Gniewkowie, zorganizowano dwudniowy, wojewódzki turniej klasyfikacyjny pod nazwą Puchar Kujaw w kategorii kobiet i mężczyzn, który następnie kontynuowano każdego roku.

Na pierwszym turnieju Pucharu Kujaw, pierwsze miejsce zdobył Janusz Rożniakowski, zawodnik gniewkowskiego klubu. W kolejnych turniejach Mirosława Tepper zdobyła trofeum na własność, Kazimierz Gołębiewski wyróżnił się zdobywając czwarte i szóste miejsce. Do 1969 roku odbyło się w Gniewkowie dziesięć spotkań turniejowych województwa bydgowskiego. Dzięki organizowanym imprezom zawodnicy reprezentujący tenis stołowy w mieście Gniewkowo zaliczani byli do czołówki na Pomorzu.

Zdobywca pierwszego miejsca w „Pucharu Kujaw” – Janusz Rożniakowski – Gniewkowo, 1959 rok.

W październiku 1959 roku sekcja tenisa stołowego rozegrała pierwsze spotkanie międzynarodowe z drużyną Jugosławii ZNTK – Ljubljana, zespołem grającym w pierwszej lidze. Natomiast tenis stołowy w Gniewkowie klasyfikowany był w trzeciej lidze, dlatego dla uatrakcyjnienia imprezy zaproszony został wielokrotny mistrz Polski Janusz Kusiński. Mecz zakończył się ostatecznie wynikiem 2:8 dla Ljubljany.

Zaproszony gościnnie Janusz Kusiński w meczu z ZNTK Ljubljana.

Celem popularyzacji tenisa stołowego w Gniewkowie organizowano w latach 1960-1965 spotkania towarzyskie z drużyną Startu Włocławek, w barwach którego startował m.in. wicemistrz Polski - Betman.

W hali sportowej przy ulicy Pogórnej w Gniewkowie organizowano rozgrywki sportowe o Puchar Okręgowego Związku Tenisa Stołowego. W dwudniowych zmaganiach startowali gracze I ligi: Czerwiński ze Startu Łódź, Niedziałkowski ze Startu Gdynia, Supeł ze Startu Łódź. Tego typu turnieje gromadziły rzesze kibiców, co w dużym stopniu popularyzowało tę dyscyplinę sportu, a także powodowało, że coraz więcej młodych ludzi trafiało na salę, by trenować tenis stołowy. W tym okresie spośród zawodników z Gniewkowa duże sukcesy odnosiła Mirosława Tepper, która po licznych sukcesach indywidualnych przeszła do II ligowej Noteci Mątwy. Klub ten w następnych latach (1965-1970) ponownie sięgał po wychowanków SRKS Startu–Unii: Romana Kłosowskiego, Jerzego Owedyka, Błażeja Teppera.

Kolejnym sukcesem organizacyjnym tamtych lat był drugi mecz międzynarodowy z drużyną BSG Aktivist – Stassfurt. Przed meczem gości powitano kwiatami, wymieniono pamiątkowe proporczyki. Wśród kibiców obecne były władze miasta. Zawody zakończyły się wynikiem remisowym 7:7. Punkty dla Gniewkowa zdobyli: Kazimierz Gołębiewski - 2, Andrzej Kłosowski - 2, Roman Kłosowski - 2, Ryszard Skowroński – 1.

W sezonie 1966-1967 w sekcji tenisa stołowego grały cztery zespoły, jedna drużyna trzecioligowa, dwie drużyny w A-klasie i jedna drużyna w B-klasie.

Tenis stołowy trenowało ogółem 35 osób, w tym 25 zarejestrowanych w Bydgoskim Okręgowym Związku Tenisa Stołowego, 10 osób stanowiła szkółka tenisa stołowego (2 uczennice i 8 uczniów szkół podstawowych nr 1 i 2). Instruktorem był Ryszard Skowroński. Trenowano głównie na sali sportowej, korzystano także z pomieszczeń Szkoły Podstawowej nr 2, gdzie w sali sportowej urządzono tymczasowo Miejski Ośrodek Zdrowia. Treningi odbywały się trzy razy w tygodniu, trenowano na czterech stołach, które były w posiadaniu klubu. By jak najlepiej przygotować się do sezonu rozegrano 22 mecze sparingowe, w tym jeden z II ligowym Elektrykiem Toruń. Zorganizowano także mistrzostwa Gniewkowa, w których startowało ogółem 32 zawodników. Wśród kobiet zwyciężyła Halina Rzyczkowska, przed Zofią Woźniak, natomiast rywalizację mężczyzn wygrał Andrzej Kłosowski. Drugie miejsce zajął Alojzy Skrzypczak.

Miłośnik tenisa stołowego w Gniewkowie, instruktor i zawodnik Ryszard Skowroński​.

W następnym sezonie wszystkie drużyny zespołowo zajmowały miejsca w środku tabeli, szóste - siódme na dziesięć zespołów. Indywidualnie gracze Unii plasowali się w czołówce wielu turniejów.

Na Mistrzostwach Powiatu miejsca 5-8 zajęły Zofia Woźniak i Ewa Szych. 5-7 miejsce Zofii Woźniak w turniejach wojewódzkich juniorek. Miejsce 9-12 juniorki Haliny Rzyczkowskiej na turnieju wojewódzkim seniorek. Jerzy Owedyk zajął 5 miejsce w turnieju wojewódzkim młodzików. Największy sukces odnotował jednak Roman Kłosowski, który na mistrzostwach Polski w Łodzi zajął wysokie 8 miejsce, natomiast Henryk Sobczak był 17. W rankingu ogólnokrajowym sekcja tenisa stołowego z Gniewkowa zajęła 61 miejsce, spośród klubów województwa bydgoskiego dała się wyprzedzić tylko Startowi Włocławek. Na Pomorzu SRKS Start Unia została sklasyfikowana na wysokim 7 miejscu.

Wciąż zgłaszano jednak potrzeby zakupu sprzętu dla graczy, brakowało stołów. Zarząd klubu w miarę możliwości dofinansowywał działania sekcji.

Sezon 1970-1971 był kolejnym bardzo udanym okresem omawianej sekcji. W rozgrywkach o mistrzostwo klasy „A” w pierwszej rundzie SRKS Start-Unia przegrał tylko dwa spotkania, natomiast rundę rewanżową tenisiści zakończyli bez porażki. Największym sukcesem było jednak zwycięstwo nad faworyzowanym Startem Włocławek, po ciężkim 3- godzinnym boju SRKS Start-Unia wygrał 6:5. Punkty w tym historycznym zwycięstwie zdobyli: Ryszard Skowroński - 2, Bogdan Horkulewicz, Henryk Sobczak, Halina Rzyczkowska oraz mikst Halina Rzyczkowska – Henryk Sobczak po 1. W końcowej klasyfikacji sezonu SRKS Start-Unia zajął bardzo wysokie drugie miejsce. Trzeba zaznaczyć, że dawna klasa „A” była traktowana jak dzisiejsza III liga.

Średnia zdobycz punktowa poszczególnych graczy to: Ryszard Skowroński - 2,2 pkt. w meczu, Bogdan Horkulewicz, Henryk Sobczak - 1,9 punktu. Halina Rzyczkowska, Ewa Szych, a także miksty Halina Rzyczkowska – Henryk Sobczak, Ewa Szych – Henryk Sobczak nie poniosły przez cały sezon żadnej porażki.

Osobnym problemem sekcji był w tym czasie ustawiczny brak środków na działalność, dotyczył on lat 1969-1976, kiedy to nastąpiło osłabienie działalności sekcji. Działacze i trenerzy pracowali całkowicie za darmo. Podobnie było z zawodnikami, dla których nie było pieniędzy na diety.

Odeszli kolejni czołowi zawodnicy, pojawiły się problemy finansowe. Kierownik i instruktor – Ryszard Skowroński uratował sytuację. Z pomocą przyszła Dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 1 w Gniewkowie (z ówczesnym dyrektorem Barteckim na czele), która udostępniła salę gimnastyczną do treningów, a tenisiści trenowali w ramach pracy Szkolnego Koła Sportowego. Dzięki temu w 1976 roku zaczęto osiągać korzystne rezultaty.

W nagrodę za działalność społeczną w 1976 roku Powiatowy Komitet Kultury Fizycznej i Turystyki przydzielił nagrodę w postaci stołu wyczynowego Tajfun, od którego sekcja przejęła swoją nazwę.

W latach 1953-1978 w sekcji tenisa stołowego trenowało w sumie ok. 300 osób. W 1978 roku Mariola Czarnecka i Ewa Korzeniewska zostały powołane do Kadry Wojewódzkiej na Ogólnopolską Spartakiadę Młodzieży.

Dnia 5 grudnia 1978 roku sekcja obchodziła swoje 25-lecie. Z tej okazji odbyło się spotkanie z byłym wicemistrzem Polski w tenisie stołowym - Bogdanem Latuszkiewiczem. Powołano do życia Klub Olimpijczyka, którego zadaniem było wspieranie działalności sportowej klubu, a także organizowanie podobnych spotkań. Z tej okazji rozegrano także zawody o Puchar Wiadomości Sportowych, którego zwycięzcą został Wiesław Przybylski w kategorii mężczyzn i Joanna Ciszak w kategorii kobiet. W jubileuszowym sezonie sekcja liczyła 50 zawodników - 40 mężczyzn i 10 kobiet.

Zawodnicy tenisa stołowego – lata osiemdziesiąte.

Największym sukcesem osiągniętym w latach osiemdziesiątych był awans tenisistów do III ligi. Drużyna występowała w następującym składzie: Bogdan Horkulewicz, Roman Kłosowski, Błażej Tepper, Tomasz Zomerski.

Lata dziewięćdziesiąte to zmiany kadrowe nie tylko wśród zawodników, ale także wśród działaczy. Kierownictwo sekcji objął Roman Winiarski. Kadra zawodnicza była mocno odmłodzona i obawiano się, czy starczy jej zapału do pracy. Brakowało też kadry instruktorskiej. Jednak mimo obaw i problemów była spora grupa zawodników rokujących pewne nadzieje na przyszłość.

W 1999 roku z drużyny tenisistów odeszło z różnych przyczyn kilku czołowych graczy. Spowodowało to problemy kadrowe Unii. Drużyna zajęła szóste miejsce w tabeli, jednak do głosu powoli zaczęli dochodzić najmłodsi zawodnicy, niektórzy zadebiutowali nawet w pierwszym zespole. Wielkim talentem okazał się Michał Tyburek, który pokazał się z jak najlepszej strony na turniejach indywidualnych, awansując do turnieju strefowego Indywidualnych Mistrzostw Polski.

W nowym sezonie 1999-2000 w drużynie pojawił się wypożyczony z Elektryka Toruń Mariusz Ciemiński, do zespołu powrócił także Krzysztof Kaczor. Plany były bardzo ambitne - awans do trzeciej ligi. Cel został zrealizowany. W całym sezonie MLKS Unia nie miała sobie równych, gromiła rywali i pewnie zajęła pierwsze miejsce w tabeli. Zespół w składzie: Mariusz Ciemiński, Krzysztof Kaczor, Michał Tyburek i Rafał Tyburek grała bardzo równo, postawiła sobie nowy cel - awans o klasę wyżej. Druga drużyna także nie miała sobie równych w lidze. Ponownie przyszły zatem dobre czasy dla gniewkowskiego tenisa.

Podobnie było w trzeciej lidze. Do składu dołączył Maciej Rybak z Gwiazdy Bydgoszcz, który stanowił potrzebne wzmocnienie. Awans do drugiej ligi stał się faktem. Niestety brak funduszy spowodował, że drużyna nie wystąpiła w II lidze. Zawodnicy wypożyczeni powrócili do macierzystych klubów, a klubowi pozostało zgłosić drużynę ponownie do trzeciej ligi. Zasługi trenera Piotra Zielińskiego nie poszły jednak na marne. Od dłuższego czasu nie było w Gniewkowie takiego poziomu w danej dyscyplinie sportu.

Od 2002 roku, sekcję żeńską w MLKS działa razem z sekcją żeńską TG Sokół. Od tego też roku w rozgrywkach ligowych występowały pod nazwą Unia-Sokół.

do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości